Erasmus+ studijas Dānijā – piesakies līdz 6. aprīlim!

27.03.2023.

Pieteikšanās Erasmus+ rudens semestris jau ir atvērta! Ja vēlies izmantot šo iespēju, bet neesi pārliecināts par galamērķi, mēs Tev varam palīdzēt. Uzrunājām Banku augstskolas 4. kursa studenti Evu Ūbeli, kura ar lielāko prieku padalīsies savā Erasmus+ pieredzē un stāstā, un varbūt arī Tu savu galamērķi, kā Eva, izvēlēsies Dāniju! Pieteikšanās līdz 6. aprīlīm!

Nododam stafeti Evai:

Sveiks, student!

Es esmu Eva Ūbele, Banku augstskolas bakalaura studiju programmas “Biznesa Procesu Vadība” 4. kursa studente un es aizvadīju ar piedzīvojumiem un zināšanām bagātāko semestri vienā no laimīgākajām pasaules valstīm – Dānijā.

Pirms pieteicos Erasmus+ studijām, es ļoti šaubījos un baidījos no tām. Man bija daudz jautājumi, kas mani uztrauca, piemēram, kur es dzīvošu studiju laikā, ja viņiem nav studentu kopmītņu, ir tikai studentu dzīvokļi bez mēbelēm? Bet, acīmredzot, visi mani jautājumi tika laicīgi atrisināti, un šobrīd atskatoties uz to neziņas periodu, varu tikai pasmieties par savu nervozitāti.

Kāpēc es vispār izvēlējos Dāniju? Pavisam vienkārši: mani interesēja dzīve ļoti attīstītā valstī, es Dānijā arī nekad nebiju bijusi, un es neesmu karsta laika cienītājs. Godīgi sakot, es neiedziļinājos izglītības sistēmā un uz kādu augstskolu es piesakos, bet mana intuīcija nostrādāja perfekti.

Sagatavoties Erasmus+ studijām man palīdzēja studijubiedre, ar kuru kopā devāmies uz Koldingu Dānijā studēt IBA. Mēnesi pirms izlidošanas, IBA Erasmus+ koordinatore atsūtīja mums vēl vienu dzīvošanas opciju: lielu dzīvokli ar 12 istabām, kopīgu virtuvi, un pats galvenais – ar iespēju īrēt mēbelētu istabu. Deal! Un drīz vien mēs abas devāmies aizraujošā piedzīvojumā.

Erasmus+ studiju pieredzes kvalitāti nosaka ne tikai augstskola, kurā izvēlies studēt, bet arī cilvēki, ko Tu iepazīsti un ar ko kopā pavadi laiku. Dzīvoklī ļoti ātri sadraudzējāmies ar gandrīz visiem iemītniekiem, ātri satuvinājāmies un sākām daudz laika pavadīt kopā. Šajā dzīvoklī es iepazinu cilvēkus, ar kuriem izveidoju ilgtermiņa draudzības no dažādām Eiropas valstīm, un sapratu, ka, dzīvot kopā ar DJ, nozīmē klausīties viena un tā paša žanra mūziku katrā mājas ballītē

Studiju ziņā IBA ir ļoti līdzīga pieeja Banku augstskolai, tāpēc par laimi nesaskāros ar studiju kultūršoku. Visos priekšmetos no lekciju sākumā mazliet pārrunājām teoriju, kā tā teorija tiek pielietota praksē un pēc tam ļoti daudz strādājām grupās ar gadījumu izpētēm. Tādējādi, mūsu prātus trenēja praktiski pielietot teorētiskās zināšanas, lai radītu risinājumus un stratēģijas dažādiem uzņēmumiem. Vienīgie studiju elementi, kas mani pārsteidza bija vērtēšanas skala (no -3 līdz 12) un eksāmens. Mūsu programmai pēc pirmā semestra ir paredzēts tikai viens eksāmens: gadījuma izpēte, kurš aptver visus priekšmetus, kas ir bijuši. Eksāmena izpildei ir dotas 6 stundas. Teikšu godīgi, biju pamatīgi uztraukusies, jo tādam eksāmenam ir grūti sagatavoties, tā nav tīra teorijas atprasīšana, kur var visu iegaumēt no galvas. Joprojām gaidu rezultātus, bet domāju, ka būs jau labi.

Domāju, ka Skandināvu pieeja studijām ir kaut kas no kā mēs arī Latvijā varētu mācīties. Mērķis nebija mums “iezubrīt” teoriju, bet gan panākt, ka mēs to saprotam un spējam pielietot praksē. Banku augstskola šajā ziņā ir ļoti līdzīgā līmenī, bet mums vēl ir kur augt saistībā ar studentu labklājību. IBA rūpējas, lai studentiem ir komfortablas, modernas studiju telpas, ir saliedējoši pasākumi, piektdienu bārs un psiholoģiskais atbalsts. Katram studentam, arī Erasmus+ studentiem, bija iespēja pieteikties un saņemt 5 bezmaksas vizītes pie psihologa, kas ir bijušas ļoti nozīmīgas daudziem studentiem. IBA arī ir viens darbinieks, kurš ir kā atbalsta persona studentiem – pie viņas varēja vienmēr aiziet parunāties, iedzert tēju vai kafiju. Ja kādreiz iet grūti, viņa vienmēr bija gatava sniegt atbalstu un padomu, kā arī palīdzēt studentiem ar pasākumu rīkošanu.

Ja salīdzinām manu studiju pieredzi Latvijā ar Dāniju, var atrast līdzīgas lietas un principus, taču Dānija pavēra skatu uz Skandināvu perspektīvu. Dānija bija brīnišķīga valsts, kur aizbraukt Erasmusā, jo daba ir ļoti skaista un daudzveidīga, studiju vide ir ļoti starptautiska, arhitektūra pilsētās nav pazaudējusi vēstures gaitā savas krāsas. Dāņiem raksturīgs ir viens vārds, ko var redzēt un dzirdēt visur Dānijā, bet to nevar iztulkot nevienā valodā. Šis vārds arī lieliski raksturo manu Erasmus+ pieredzi: hygge.

Ja Eva Tevi pārliecināja, Tev atliek tikai iesniegt nepieciešanos dokumentus un rudens semestri varēsi pavadīt Dānijā vai kādā citā valstī!

Piesakoties konkursam Erasmus+ studijām, Banku augstskolas Starptautisko mobilitātes projektu daļā ir jāiesniedz sekojoši dokumenti:

  • Pieteikuma forma
  • CV angļu valodā (Europass forma), ietverot fotogrāfiju; CV jāiesniedz parakstīts, ar paraksta atšifrējumu (vārds, uzvārds), kā arī paraksta datumu;
  • Svešvalodas pasniedzēja rekomendācija, ja ir apgūta angļu valoda Banku augstskolā. Ja students ir studējis Banku augstskolas angļu valodas studiju programmā, svešvalodas pasniedzēja rekomendācija nav nepieciešama. Ja students nav studējis Banku augstskolas angļu valodas studiju programmā un nav apguvis angļu valodas kursu Banku augstskolā, tad jāiesniedz angļu valodas kursu sertifikāti, piemēram, TOEFL, IELTS, vai citi valodas prasmes apliecinoši dokumenti.

Vairāk par pieteikšanos Erasmus+ studijām: ŠEIT!

 

 Mobilitāti līdzfinansē Erasmus+