14. februārī Rīgā notiks augsta līmeņa ekspertu forums par mājokļa pieejamības veicināšanu

12.02.2025.

Lai rastu risinājumus mājokļu pieejamības, dzīvojamās vides kvalitātes un ilgtspējas uzlabošanai, 14. februārī plkst. 10.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras un dizaina institūtā norisināsies augsta līmeņa ekspertu forums “Dzīvojamās vides kvalitāte un mājokļa pieejamība pilsētu klimatneitralitātei un konkurētspējai. Nākotnes skatījums un iespējamie scenāriji”. Forumu organizē RTU un Banku augstskola sadarbībā ar Rīgas pašvaldību, AS “SEB banka”, SIA “Latvijas Mobilais Telefons”, AS “Sakret Holdings” un Latvijas Lielo pilsētu asociāciju. Forumā piedalīsies Rīgas mērs Vilnis Ķirsis, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps, klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa, kā arī zinātnieki, arhitekti, pilsētplānotāji, sociālantropologi, finansisti un uzņēmēji.

Vēro tiešraidi šeit:

Forumā piedalīsies arī Banku augstskolas profesore Tatjana Volkova, kura pirmajā daļā uzstāsies ar prezentāciju “Nākotnes ieskata (foresight) pieejas potenciāls pilsētplānošanā, investīciju piesaistē pilsētu un mājokļu tirgus attīstībai” un Banku augstskolas Padomes priekšsēdētāja vietnieks Andris Nātriņš, kurš būs otrā tematiskā bloka “Nākotnes skatījums uz dzīvojamo fondu: iespējamie scenāriji no tirgus konjunktūras, finansēšanas un investīciju pievilcīguma perspektīvas” moderators.

Profesore Tatjana Volkova par pilsētu nākotnēšanu un tam nepieciešamo:

“Pilsētu nākotnēšana (city foresight) ir viens no līdzekļiem nākotnes pilsētas ekosistēmas un infrastruktūras attīstībai un vēlamās nākotnes iespējošanai. Tās izmantošana paredz ne tikai izpratnes veicināšanu par nākotnēšanas būtību un ieguvumiem, bet arī stratēģiskās pilsētas plānošanas pārvaldības un vadīšanas sistēmas pārskatīšanu, sadarbības platformas izveidi pilsētas nākotnes attīstības redzējuma veidošanai, gan finansējuma piesaistei, gan ideju apmaiņai un  to sekmīgai īstenošanai.

Pilsētas attīstības plānošana ir nepieciešama daudzu institūciju tādu kā valsts pārvaldes iestāžu, Rīgas valsts pašvaldības, arhitektu, finansētāju, dizaineru, projektu vadītāju, infrastruktūras attīstītāju,  būvnieku, izglītotāju, pilsētas tēla veidotāju un citu ieinteresēto pušu koordinēta sadarbība. Pilsētas nākotnes plānošanā ir jāizmanto jaunas pieejas un metodes Rīgas pilsētas kā spēcīgas metropoles Baltijas jūras reģionā attīstībai.”

 Raksturojot investīciju un finanšu nozīmi dzīvojamā fonda attīstīšanā, Andris Nātriņš komentē:

Rīgas spēja piesaistīt un noturēt cilvēkkapitālu, līdz ar to – attīstīties kā spēcīgai metropolei Baltijas jūras reģionā,  ļoti lielā mērā būs atkarīga no tā vai Rīga piedāvās pievilcīgu vidi un mājokļus dzīvošanai, tās iedzīvotāju dzīves cikla plānu īstenošanai.

Šajā attīstības vienādojumā svarīga loma ir arī finansēm. Taču metropoļu attīstības pieredze norāda uz to, ka finanšu aspektu nevar vienkāršot līdz fragmentētu darījumu kopumam, kurus nosaka piedāvājuma – pieprasījuma attiecības. Svarīgi ir vērtēt un analizēt gan nekustamā īpašuma attīstītāju gatavību un ieinteresētību investēt, gan pilsētas un privāto investoru partnerības iespējas,  gan finanšu institūciju gatavības finansēt, gan atbalsta mehānismus attīstītājiem un gala lietotājiem, gan, protams, tirgus tendences un kopsakarības. Vēl ir jāņem vērā arī tas, ka pilsēta neveidojas tikai šodien un rīt, bet ir vēsturiskais mantojums ar savām problēmām, raugoties no tehniskā stāvokļa un īpašuma uzturēšanas perspektīvas.

Ja Rīgā mājokļu cenas ir zemākas nekā Viļņā un Tallinā, kā tas ir šobrīd, tas signalizē par to, ka šis sarežģītais mehānisms nav ieeļļots, investori un īpašnieki ir piesardzīgi, procesa virzībā veidojas asimetrijas un negatīvās spirāles. Tāpēc ir jātiek skaidrībā, kā to iespējot, un kāda iesaiste no procesa dalībniekiem nodrošinās labāko iznākumu.”

Foruma dalībnieki uzklausīs arī studentu viedokli par lielmēroga dzīvojamo rajonu nākotni un izstādē varēs iepazīsies ar jauno un topošo arhitektu veiktajiem pētījumiem un šim tematam veltītajiem studiju darbiem un projektiem. Piemēram, idejām Juglas lielmēroga dzīvojamā rajona publiskās telpas revitalizācijai, priekšlikumu ilgtspējīga rajona izveidei Iļģuciemā, dabā balstītiem risinājumiem Rīgas HES ciemata revitalizācijai Salaspilī un pētījumu par lielmēroga dzīvojamo rajonu ārtelpas transformācijām Rīgā postsociālisma periodā. Izstāde RTU ADI ātrijā būs skatāma līdz marta sākumam.

Gatavojoties forumam 14. februārī, 2025. gada 31. janvārī, Rīgas Valstspilsētas pašvaldība sadarbībā ar biedrību “Latvijas Formula 2050”, sadarbībā ar Banku augstskolu, Rīgas Tehnisko universitāti un Latvijas Universitāt rīkoja akadēmiskās ievirzes diskusiju “Ilgtspējīgas dzīvojamās vides un mājokļu nodrošināšana Rīgas pilsētā: kā to īstenot?”.

Diskusijas dienā augsta līmeņa eksperti apsprieda tēmas par akadēmisko ieskatu pilsētvides veidošanā, būvniecībā, aprites ekonomikas risinājumos pilsētvides veidošanai un mājokļu finansēšanas pieejās un akadēmisko ieskats Rīgas attīstībā – telpa un cilvēki.

Diskusijas tematiskajā blokā “Akadēmiskais ieskats aprites ekonomikas risinājumos pilsētvides veidošanai un mājokļu finansēšanas pieejās”, piedalījās Banku augstskolas padomes loceklis, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes loceklis Andris Nātriņš, iepazīstinot auditoriju ar ziņojumu “Banku augstskolas akadēmiskā misija pilsētai (Rīgai) un pasaulei”. Savukārt Dr. Natālija Cudečka-Puriņa, Banku augstskolas asociētā profesore, iepazīstināja ar ziņojumu “Pētniecības atbalsts aprites ekonomikas ieviešanai pašvaldībās”.

Pieteikšanās forumam ir atvērta līdz 13. februārim: ej.uz/ForumsADI

Forums norisināsies 14. februārī plkst. 10.00 Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un dizaina institūtā, Ķīpsalas ielā 6, 115. un 116. auditorijā.

Pilna pasākuma programma pieejama šeit.

Vairāk par forumu: riga.lv

Foruma norisei varēs sekot līdzi RTU Facebook lapā, Rīgas domes Facebook lapā un LETAS tiešraidē.